Główne menu

Wystąpienie radnej Grażyny Gałkiewicz do nowego burmistrza Rzgowa

Zapraszamy do zapoznania się z treścią wystąpienia radnej Grażyny Gałkiewicz, wygłoszonego na sesji Rady Miejskiej 9.12.2014, w dniu zaprzysiężenia Konrada Kobusa na burmistrza Rzgowa.

Szanowni Państwo,

Panie Burmistrzu,

gratuluję wygranej w wyborach i objęcia stanowiska burmistrza.

Mam nadzieję, że będzie Pan burmistrzem wszystkich mieszkańców. Młoda polska demokracja wypracowała już ku temu znakomite mechanizmy. W wielu polskich miastach z powodzeniem funkcjonuje budżet obywatelski, regularnie odbywają się też konsultacje społeczne. Mam więc nadzieję, że zgodzi się Pan na wprowadzenie w gminie Rzgów budżetu obywatelskiego oraz będzie Pan w drodze konsultacji społecznych pytał mieszkańców, na co chcą przeznaczać pieniądze z budżetu oraz o inne, istotne kwestie z życia gminy.

Aby być burmistrzem wszystkich mieszkańców nie wystarczy jednak wprowadzić podstawowe mechanizmy dialogu z mieszkańcami. Należy także dbać o wysokie standardy. Mam nadzieję, że nie będzie Pan więc preferował interesów żadnej konkretnej firmy, czy grupy interesów. Gmina musi się bowiem rozwijać z troską o prawa każdego mieszkańca – nie ma i nie może być lepszych i gorszych. Wszyscy mieszkańcy i podmioty gospodarcze działające na terenie naszej gminy powinny mieć jednakowe prawa i obowiązki.

Mam nadzieję, że będzie Pan także burmistrzem rozsądku i gospodarności, który będzie proponował sensowny podział środków finansowych, unikał zbędnych kredytów oraz intensywnie pozyskiwał dotacje z Unii Europejskiej. Proszę Pana także, by postawił Pan na zrównoważony rozwój gminy. Należy wreszcie przyjrzeć się podstawowym potrzebom mieszkańców i zacząć realizować niezbędne inwestycje – m.in. kanalizację, odwodnienie, utwardzenie dróg, chodniki, ścieżki rowerowe, dostęp do dóbr kultury i internetu.

Budżet gminy nie jest jednak z gumy, a jej dochody przez ostatnie lata systematycznie spadają. Należy więc poszukiwać inwestorów z różnych branż, nie tylko odzieżowej, którzy zainwestują w tereny m.in. wzdłuż dróg S-8 i A-1. Aby móc z nimi w ogóle rozmawiać, należy czym prędzej, za zgodą właścicieli, zmienić przeznaczenie znajdujących się w miejscach strategicznych gruntów, na tereny inwestycyjne. Pozyskanie nowych inwestorów to jedyny sposób na zwiększenie spadających przez ostatnie lata dochodów gminy.

Przed Panem dużo pracy. Mam nadzieję, że wykonywać ją Pan będzie nie jako dyktator, ale jako osoba, która swoim przykładem mobilizuje, inspiruje i pobudza do działania na rzecz gminy. Liczę na dobrą i owocną współpracę oraz, że zapisze się Pan na kartach historii Rzgowa jako burmistrz, który ludzi łączył, a nie dzielił.

Grażyna Gałkiewicz

Radna Rady Miejskiej w Rzgowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Grażyna Gałkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone.