Główne menu

„Nasza Gmina”: Pełen sukces czy pełna klapa?

Co dalej z programem bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci? Cała nadzieja w Burmistrzu Kamińskim. Zapraszamy do lektury artykułu radnej Grażyny Gałkiewicz w listopadowym numerze „Naszej Gminy”.

Oto treść artykułu:

Nad programem bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci w gminie Rzgów zebrały się ciemne chmury. Nie wiem czyja to wina – skomplikowanych przepisów, czy może innych czynników. Ważne, żeby program wreszcie ruszył, by rozpoczęły się badania dzieci!

Byłam bardzo zadowolona, gdy w styczniu Rada Miejska na mój wniosek uchwaliła w budżecie na 2015 rok program bezpłatnych badań stomatologicznych dla dzieci w gminie Rzgów. Program ten spełniać miał kilka założeń. Po pierwsze, miał być bezpłatny. Po drugie, miał być adresowany do wszystkich dzieci uczących się na terenie gminy Rzgów. Po trzecie, miał być realizowany w sposób możliwie dogodny dla dzieci i rodziców. W myśl założeń, które przyjęli radni, wstępne badania miały odbywać się w szkołach. Dzieci, u których wykryto problemy z uzębieniem, mogłyby zgłaszać się w wyznaczone dni do Gminnej Przychodni Zdrowia. Tam czekać miał na nie doposażony za pieniądze budżetowe gabinet dentystyczny i opłacony dentysta.

Na październikowym wspólnym posiedzeniu komisji stałych Rady Miejskiej radni dowiedzieli się jednak, że Urząd Miejski program planuje skierować nie do wszystkich dzieci, a jedynie do uczących się w szkołach publicznych, a ponadto nie ma raczej widoków na to, by badania ruszyły jeszcze w tym roku. Gdy zaś ruszą, nie będą też wyglądać tak, jak życzyli sobie tego radni uchwalając budżet… Nie przesadzę, gdy powiem że dla bardzo wielu radnych była to informacja szokująca.

Rozumiem, że tak jak mówi odpowiedzialny za realizację programu Burmistrz Kamiński, jest to sprawa trudna ze względu na skomplikowane i uciążliwe przepisy prawa w tym zakresie. Wydaje mi się jednak, że tak dobrze wykształcony i dobrze uzupełniający się duet burmistrzów jak panowie Kobus i Kamiński powinni stawiać sobie ambitne cele i znaleźć skuteczny sposób realizacji programu. Tymczasem od momentu jego uchwalenia minęło już 9 miesięcy i jedyne co się udało, to kupić sprzęt do gabinetu dentystycznego w Gminnej Przychodni Zdrowia. Szkoda tylko, że zamiast służyć on bezpłatnym badaniom dzieci, będzie pewnie komercyjnie wykorzystywany przez dentystę, który od GPZ gabinet wynajmie. Co więcej, zdaniem burmistrza Kamińskiego, może okazać się, że to wcale nie rzgowski GPZ wygra przetarg na wykonywanie badań rzgowskich dzieci. Okaże się wtedy, że kilkadziesiąt tysięcy złotych na sprzęt dla GPZ zostało „wpompowanych” w czyjąś prywatną praktykę. Zdecydowanie nie tak to miało wyglądać!

Niewdzięczna rola Rady Miejskiej polega na tym, że może ona tylko uchwalać pewne rzeczy, a w praktyce realizuje je burmistrz. W rezultacie wcielanie w życie pomysłów radnych jest często dalekie od pierwotnych założeń. Tak też najwyraźniej będzie w przypadku programu bezpłatnych badań stomatologicznych dla dzieci w gminie Rzgów. Obym się myliła. Cały czas wierzę, że burmistrz Kamiński, młody i zdolny prawnik, wprowadzi program w życie na rozsądnych zasadach i możliwie w zgodzie z pierwotnymi założeniami.

Praktycznie przez całą karierę zawodową byłam aktywna w biznesie i wiem, że jak przedsiębiorca ma problem, to szuka rozwiązania, dopóki go nie znajdzie. Ze szczerą intencją pomocy pragnę zachęcić burmistrza Kamińskiego, by podążał tą samą drogą – niestrudzenie szukał rozwiązania. Urzędnicy mają bowiem niestety to do siebie, że często zamiast szukać rozwiązań, szukają przeszkód. Osobiście mogę zadeklarować, że za każdym razem gdy burmistrz lub urzędnik będzie szukał rozwiązania problemu mieszkańców, będzie miał we mnie sprzymierzeńca.

Panie Burmistrzu Kamiński, bardzo proszę więc, by znalazł Pan rozwiązanie, które umożliwi niezwłoczną realizację programu bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci w gminie Rzgów. Dzieci czekają już 9 miesięcy. Ile jeszcze mają czekać?

Grażyna Gałkiewicz

Radna Rady Miejskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Grażyna Gałkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone.