Główne menu

„Nasza Gmina”: Dość karania mieszkańców mandatami na Placu 500-lecia. Załatwmy to w listopadzie!

Zapraszamy do lektury artykułu radnej Grażyny Gałkiewicz w listopadowym numerze „Naszej Gminy”.

Oto treść artykułu:

Policja bezlitośnie karze mandatami mieszkańców, którzy przechodzą przez Plac 500-lecia nie po pasach. Tymczasem cały układ ruchu pieszego i parkingów przygotowany jest w tym miejscu właśnie tak, by po pasach nie przechodzić:

  • alejki wiodące z parku wypadają wprost na Plac 500-lecia, nie kończą się pasami,
  • samochody parkują wzdłuż całej północnej części Placu 500-lecia. Trudno wyobrazić sobie, by wysiadający z nich klienci sklepów chodzili na około, do przejścia dla pieszych.

2015.10.29 - NG - dość karania mieszkanców mandatami na ul Plac 500-lecia - fot1

Rozwiązaniem tych problemów mogłoby być wprowadzenie tzw. „strefy zamieszkania” na Plac 500-lecia. W „strefie zamieszkania” to pieszy ma pierwszeństwo. Policja przestanie więc ścigać mieszkańców! Będzie mogła zająć się np. piratami drogowymi, którzy niestety często przez centrum Rzgowa przejeżdżają jak szaleńcy. Czy wprowadzenie „strefy zamieszkania” to najlepsze rozwiązanie? Nie wiem. Ani ja, ani radny Marek Marchewczyński, z którym wspólnie w dniu 30.09.2015 r. złożyłam wniosek w tej sprawie, nie jesteśmy specjalistami od ruchu drogowego. Ale jako jedyni realnie staramy się ten problem rozwiązać. Ani policjanci, ani urzędnicy podczas specjalnej debaty na wspólnym posiedzeniu komisji stałych Rady Miejskiej nie przedstawili żadnego alternatywnego rozwiązania. Widocznie i jedni i drudzy chcą, by nadal karać mandatami mieszkańców centrum Rzgowa i klientów rzgowskich sklepów.

Jestem szczególnie zawiedziona, że przeciwnikiem wprowadzenia „strefy zamieszkania” wydaje się być też burmistrz Kamiński. Co gorsza, nie proponuje nic w zamian. Myślałam, że chociaż z jego strony mogę liczyć na wsparcie w rozwiązaniu dotkliwego problemu dla mieszkańców .

Przysłowie mówi, że gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle. To ja się zgłaszam na ochotnika – doprowadzę tę sprawę do końca. Wspólnie z radnym Marchewczyńskim złożyłam wniosek, by burmistrz wprowadził w życie z dniem 1 grudnia 2015 roku „strefę zamieszkania” na Placu 500-lecia od ul. Tuszyńskiej do ul. Przejazd. Wniosek ten poparli później także radni Świerczyński, Pełka, Fryczka i Cisowski. Teraz czekamy na właściwą decyzję burmistrza w tej sprawie, aby pomóc mieszkańcom uniknąć płacenia mandatów, bo w praktyce płacą je za robienie zakupów w rzgowskich sklepach.

Grażyna Gałkiewicz

Radna Rady Miejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Grażyna Gałkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone.