Główne menu

POLROS – prawdziwa historia ogrodniczego potentata

Historia firmy POLROS, rodzinnego przedsiębiorstwa, które stało się potentatem na europejskim rynku roślin i krzewów ozdobnych, mogłaby być znakomitym tematem na film. Niestety nie byłoby w nim szczęśliwego zakończenia. Działalność rolno-ogrodnicza POLROS ustała  bowiem wraz z biznesowym rozstaniem braci Zbigniewa i Andrzeja Gałkiewiczów w 2006 roku.

>> Przeczytaj więcej o biznesowym rozstaniu braci Zbigniewa i Andrzeja Gałkiewiczów

POLROS – Początki

Firma POLROS rozpoczęła działalność w 1973 r. Prowadzili ją bracia Zbigniew i Andrzej Gałkiewiczowie. Mój mąż Zbigniew nigdy nie przypuszczał, że w dorosłym życiu będzie uprawiał ziemię. Od najmłodszych lat, jak inne dzieci, pomagał rodzicom na roli, wiedział więc jak ciężka to praca. Swoją karierą zawodową kierował więc inaczej – ukończył studia wyższe, kierunek budownictwo na Politechnice Łódzkiej i podjął pracę w biurze architektonicznym. Jednocześnie prowadził z bratem Andrzejem gospodarstwo rolno-ogrodnicze. W miarę upływu czasu okazało się, że ogrodnictwo przynosi większe dochody niż praca na etacie, więc Zbigniew zdecydował się całkowicie poświęcić rozwojowi rodzinnej firmy. W 1978 roku POLROS rozwijał się tak dynamicznie, że konieczne było powiększenie gospodarstwa.

POLROS u szczytu potęgi

W szczytowym momencie rozwoju nasze gospodarstwa obejmowały powierzchnie 1000 ha, a POLROS zaopatrywał w rośliny większość nowopowstających w Polsce supermarketów.

Zatrudnialiśmy na stałe kilkadziesiąt osób oraz kilkaset sezonowo. Nasze rośliny eksportowaliśmy na Zachód, do Belgii, Holandii, Francji, Niemiec, Anglii, Austrii, krajów skandynawskich oraz Czech.

Zdobywaliśmy także liczne nagrody na międzynarodowych i krajowych wystawach ogrodniczych.

POLROS działa dalej, jednak poza branżą ogrodniczą

Początek XXI wieku nie był dla POLROSU szczęśliwy. W 2006 doszło do biznesowego rozstania mojego męża Zbigniewa z bratem Andrzejem. Ponieważ działalność rolno-ogrodnicza POLROS od początku była wspólnym przedsięwzięciem braci Zbigniewa i Andrzeja Gałkiewiczów, dalsze jej prowadzenie w tych okolicznościach było niemożliwe. POLROS działa jednak dalej w innej branży, jako administrator hali C.H. Polros, oddanej do użytku w 2003 roku.

>> Przeczytaj więcej o 12 letniej walce o sprawiedliwość w związku z halą C.H. Polros

© Grażyna Gałkiewicz. Wszystkie prawa zastrzeżone.